Przygotowanie dziecka do emigracji to proces, który wymaga uwagi, empatii i zrozumienia ze strony rodzica. Bez względu na wiek pociechy, przeprowadzka do innego kraju wiąże się dla niej ze zmianą dotychczasowego życia. Pojęcie emigracji najczęściej jest dla dziecka abstrakcją. Jednakże istnieje kilka ważnych kroków, które pomogą w tym trudnym procesie.
Punktem wyjścia jest rozmowa, dostosowana do wieku dziecka. Warto w prosty sposób wytłumaczyć powód przeprowadzki, opisać nowe miejsce, czy zmiany, z jakimi przyjdzie zmierzyć się całej rodzinie.
Warto zachęcić dziecko do zadawania pytań, a przy tym nie obawiać się, że nie będzie możliwe udzielenie odpowiedzi. Przyszłość nie jest znana nikomu, niezależnie od tego, gdzie toczy się życie. Mimo to, rozmowa o lęku przed nieznanym pomoże oswoić się z nim. Wyrażanie uczuć ułatwi dziecku przygotowanie się do nadchodzących zmian, a także zacieśni więzy między nim, a rodzicem, dla którego emigracja również stanowi ogromne wyzwanie.
Kolejnym etapem w przygotowaniu dziecka do emigracji jest przybliżenie kraju, w którym zamieszka. Pomocne są różnego rodzaju materiały informacyjne takie jak chociażby książka „Mali emigranci”, ale też książki stricte podróżnicze, filmy dokumentalne, strony internetowe, a czasem nawet spotkania z byłymi emigrantami, albo innymi osobami, którym temat emigracji nie jest obcy. Wiedza małymi krokami oswoi dziecko z nowym miejscem.
Poznanie kultury, czy języka, obowiązującego w innym kraju to także kluczowe elementy przygotowań do emigracji, które ułatwią adaptację na obczyźnie.
To wiąże się z przygotowaniem na ogromne zmiany. Niekoniecznie musi oznaczać to coś negatywnego. Inne nie oznacza ani gorsze, ani lepsze. Istotne jest, aby pogodzić się z faktem, że dotychczasowe życie ulegnie zmianie. Oprócz odmiennego języka, czeka was starcie z kulturą być może nawet, naruszającą wasz obecny światopogląd. Dobrze jest podejść do zmian z dystansem, akceptacją oraz otwartością.
Szczególnie, gdy rodzina doświadcza zmian tak poważnych zmian jak przeprowadzka do innego kraju, warto zapewnić dziecku zwiększoną niż zazwyczaj stabilność emocjonalną. Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju małego człowieka. Oparcie, które dziecko otrzymuje od rodzica dodaje mu skrzydeł. Dlatego dobrze jest, żeby w okresie przygotowań do przeprowadzki być jeszcze bliżej dziecka, poświęcić mu więcej czasu, zaakceptować chwiejne nastroje, które może wywołać obawa przed nieznanym.
Temat oswojenia lęku pojawia się również w książce „Mali emigranci” w rozdziale „Strach ma zawsze wielkie oczy”.
Comentários